Search thousands of topics on CostHelper.com

BROWSE ALL TOPICS >> appliances babies & children  cars  consumer electronics health & personal care home & garden personal finance  pets  schools small business weddings
CostHelper > Sports & Fitness  > Zumba Lessons

Zumba Lessons Cost


How Much Do Zumba Lessons Cost?

 
low costZumba DVD or Video Game: $25-$90 Eachaverage costGroup Lessons: $5-$20 Eachhigh costPrivate Lessons: $85+ Per Hour
post E-mail post Post  

Zumba is a cardio fitness program that follows the beats of fast-paced Latin music and uses many movements copied from salsa, samba and merengue dances. Created in the 1990s, the classes are taught in groups, in private or at home on DVD.

Typical costs:

  • Group Zumba classes[1] cost $5-$20, per class, depending on location and level of instructor. Community centers and fitness clubs offer many of the lower rates. Group sessions often include participants of all skill levels. Another option is taking one of four targeted courses. For the over-40 crowd, Zumba Gold classes are more tailored to the older active person and those of any age who are out of shape. Zumba Toning classes use 1 lb.-2.5 lb. weights during the sessions for increased workouts. Aqua Zumba takes place in the pool for a wet aerobic workout. Zumba Circuit combines the dance moves and music with circuit and strength building exercises for a 30-minute workout.
  • Zumbatomic is designed for kids 4-12 years old and costs about $12-$15 per class, depending on location. Latin Routines are designed to be easy to learn and fun for children.
  • Private Zumba lessons cost about $85 per hour, depending on location and level of instructor. This one-on-one time with the instructor allows the beginner to better understand the individual steps and offers the more experienced participant time to work on more advanced moves. A private Zumba or Zumbatomic event for 10-20 people costs about $10-$15 per person, depending on location.
  • Zumba exercise DVDs and video games[2] cost about $25-$90, depending on vendor and whether or not the package is a multi-DVD set. Some packages include toning weights with purchase. These at-home products offer a private learning set up for the beginner and a practice time between classes for more advanced Zumba participants.
Related articles: Pilates Lessons, Pole Dancing Lessons, Yoga Classes, Fitness Club

What should be included:
  • The class will include the instruction, music and a space large enough to accommodate the large arm movements without hitting the next person. Allow time to warm up prior to class. Learning a few simple dance steps like the salsa and merengue[3] prior to class helps the beginner catch on faster. The instructor will build on these steps.
Additional costs:
  • Wear comfortable loose-fitting items that can soak up the sweat. Many participants choose bright work-out clothing mimicking Latin dance costumes. Shoes[4] with flexible soles that allow movement in all directions typically cost $65-$95, depending on store and style.
  • Zumba toning sticks[5] are small handheld weights that cost about $15-$25, depending on weight and brand.
Discounts:
  • Watch for introductory rates or buy multiple lessons at once for reduced daily rates of $1-$5 per class, depending on location.
  • Zumba classes may be offered at no additional charge through gym membership. Also, check local community centers for possible free classes.
Shopping for zumba lessons:
  • Zumba Fitness maintains a list of classes by location[6] .
  • Check with local gyms and fitness centers for ongoing classes.
post E-mail post Post  
CostHelper News


7 Ways to Stretch Your Reduced Food Budget
End of the year budgets are tight for everyone, especially in this economy.It's especially hard for the millions of Americans who depend on government programs like food stamps to help make ends meet. || Posted November 11 2013


7 Lesser-Known Discounts for the 50+ Crowd
As they age, members of the Baby Boomer generation don't like to admit that they're senior citizens, but they love getting discounts. It's kind of a quandary, because some of the best deals available are reduced prices for older folks. || Posted October 21 2013

‣ All CostHelper Blog Posts


What People Are Paying - Recent Comments


 

Comment On Your Experience With Zumba Lessons
 
Subject:  *
Amount Spent:  *
Number of Lessons: Teacher/Studio: 
Comments: 
Purchased:  Year: 
City:  * State:  *
 
Information about you:
Email:  * Email addresses are not displayed.
Name:  This is the name we'll display with your post.
me on this computer
*=required field.
 



External Resources:
  1.  www.youtube.com/watch?v=Vf0q6qtThF4
  2.  zumbafitnessgame.com/
  3.  www.arthurmurrayboston.com/dance-styles/merengue/
  4.  www.nytimes.com/2011/07/09/health/09consumer.html?_r=0
  5.  www.zumba.com/en-US/store/US/product/25-lb-zumba-toning-sticks//
  6.  www.zumba.com/en-US/party/
More Sports & Fitness Topics
Check Out All Costs for Sports & Fitness How Much Do Swimming Lessons Cost? How Much Does a Bike Cost? How Much Does Weightlifting Equipment Cost?

Search Thousands of Topics on CostHelper.com

 
Today's Featured Cost Articles

About CostHelper
CostHelper is based in Silicon Valley and provides consumers with unbiased price information about thousands of goods and services. Our writers are experienced journalists who adhere to our strict editorial ethics policy.

CostHelper Community
Sinus Infections - Steroid shot and sent home
Paid: 2753.00
I woke up having breathing problems. I went to nearby non-hospital THH office. Nurse took blood pressure and temperature. Dr came in the room and spent less than 10 minutes and stated I had sinus infection... [more]
-Bill Moore
Emergency Room Visit Cost
Mold Testing Pacific Palisades, CA
Paid: 800.00
It cost us 800. We were pleased with Knight Environmental consulting who we hired. They were very thorough. Friendly and respectful of our home.They checked everywhere in our 7000ft home and tested the air... [more]
-AMY SCHWARTZ
Mold Inspection Cost
extraction
Paid: 739.00
Had 3 extractions yesterday. The cost was 304.00 each extraction but with some kind of insurance plan you could get 30% off. The plan was 75.00 annually and came at a huge savings on the work as my final cost with the plan was 814... [more]
-Dental mess
Tooth Extraction Cost
McHenry MD - Suburban Propane
Paid: 3300.00
Just got my bill and in 5 weeks we supposedly used 356 gals. Hard to do when you are not there the entire time and you turned the thermostat to 60. They charged $.35 more per gallon then from 5 weeks ago. $3.42 per gallon... [more]
-Check your bill with Suburban
Propane Tank Cost
Laceration from stick
Paid: 25.00
Slipped and fell on a stick while running around on a hill, and recieved 2 lacerations on my right leg, one about an inch long and one about 2 inches long. Called my insurance asap (Kaiser) and they directed me to one of their Urgent Cares... [more]
-
Stitches Cost
Urinalysis was asked of me
Paid: 3920.00
This was supposed to cost $250. Total!$3,675. for a urinalysis. Not mentioned anywhere on ANY search was this required to get a card... [more]
-Nellie28
Medical Marijuana Card Cost