Search thousands of topics on CostHelper.com

BROWSE ALL TOPICS >> appliances babies & children  cars  consumer electronics health & personal care home & garden personal finance  pets  schools small business weddings
CostHelper > Sports & Fitness  > Kitesurfing

Kitesurfing Cost


How Much Does Kitesurfing Cost?

 
average costIntroductory Class: $125-$320 Per Personhigh costThree-Day Session: $450-$1,200 Per Person
post E-mail post Post  

Kitesurfing -- also known as kiteboarding -- combines a small surf or wake board with an inflatable kite that is harnessed to the boarder as a sail. Although typically accomplished over water, the wind will also pull the boarder over water, grass, snow or other large open spaces. The kites remain the same, but the boards used on water have a keel-like fin that helps control direction where the flat-bottomed snowboard is used on solid surfaces.

Typical costs:

  • Introductory group classes two to three hours long cost about $125-$320 per person for a semi-private session with two to three people, depending on length and location. Most classes include kite equipment, helmet, integrated impact vest and harness. Initial instruction typically covers choosing a safe location, setting up a kite, understanding wind and kites, safety systems, launching, landing and basic kitesurfing etiquette. Preliminary training typically starts on the shore and then advances to deep water. Many companies use a radio-equipped helmet to ensure instructions are heard over the sound of the surf.
  • Intermediate lessons cost about $95-$100 per hour and teach the boarder body dragging upwind, using a harness, relaunching and self rescues. Advanced courses cost about $100-$200 per hour, depending on location and teach how to jump, spin, and roll over waves.
  • Private lessons typically cost about $75-$100 per hour or $225-$250 for three hours, depending on location and length of class.
  • Three-day session packages of about three hours each cost $450-$1,200 per person, depending on location. For example Cascade Kiteboarding[1] in Stevenson, WA, offers a 10-hour water class over a four-day period for $1,200 while Malibu Kitesurfing[2] in Southern California offers a 10-hour package for $695.
Related articles: Windsurfing, Whitewater Rafting, Swimming Lessons

What should be included:
  • Beginning and introductory lessons generally include all necessary equipment and use of a small training kite as they learn about kite safety, wind and launching.
Additional costs:
  • Purchasing a kite[3] typically costs $150-$2,000. Typically the smaller beginning kites cost less than advanced skill models. For example, the Epic 2011 Tutor 25 trainer kite costs about $500 while the 2012 North EVO kite is priced $1,930 for the largest size.
  • Experienced kitesurfers and kiteboarders will have multiple kites for specific wind conditions. The less wind there is, the larger the kite will need to be. Boards cost about $250-$800 or more, depending on the manufacturer. For example, the Crazyfly Allround 2012 Kiteboard[4] costs $370-$610 at independent retailers.
  • Harnesses typically cost $150-$260, depending on manufacturer.
Discounts:
  • Some companies offer group introductory classes[5] for about $60-$100. These short courses answer many of the questions about kitesurfing, but may only allow short contact with the kite, depending on location. Participants are able to learn what is involved in the sport inexpensively before harnessing into a program.
  • Two people signing up together for private lessons can save half off the second person or about $125 for a three-hour session.
Shopping for kitesurfing:
  • The international kiteboarding organization IKO offers a list of affiliated US training locations[6] .
  • Check for local kiteboarding regulations[7] and specific safety zones before kitesurfing.
post E-mail post Post  
CostHelper News


7 Ways to Stretch Your Reduced Food Budget
End of the year budgets are tight for everyone, especially in this economy.It's especially hard for the millions of Americans who depend on government programs like food stamps to help make ends meet. || Posted November 11 2013


7 Lesser-Known Discounts for the 50+ Crowd
As they age, members of the Baby Boomer generation don't like to admit that they're senior citizens, but they love getting discounts. It's kind of a quandary, because some of the best deals available are reduced prices for older folks. || Posted October 21 2013

‣ All CostHelper Blog Posts


What People Are Paying - Recent Comments


 

Comment On Your Experience With Kitesurfing
 
Subject:  *
Amount Spent:  *
Type of Lesson: Number of Hours: 
Comments: 
Purchased:  Year: 
City:  * State:  *
 
Information about you:
Email:  * Email addresses are not displayed.
Name:  This is the name we'll display with your post.
me on this computer
*=required field.
 



External Resources:
  1.  cascadekiteboarding.com/lessons/
  2.  www.malibukitesurfing.net/
  3.  www.powerkitesdirect.com/kitesurfing-kites/
  4.  www.crazyflykites.com/cf2012/board.php?id=allround
  5.  www.sportx.co.il/int/product.asp?product=29
  6.  ikointl.com/kiteboarding_centers/centers.php
  7.  www.chicagokitesurfing.com/safety.html
More Sports & Fitness Topics
Check Out All Costs for Sports & Fitness How Much Do Gymnastics Classes Cost? How Much Does a Treadmill Cost? How Much Do Swimming Lessons Cost?

Search Thousands of Topics on CostHelper.com

 
Today's Featured Cost Articles

About CostHelper
CostHelper is based in Silicon Valley and provides consumers with unbiased price information about thousands of goods and services. Our writers are experienced journalists who adhere to our strict editorial ethics policy.

CostHelper Community
Sinus Infections - Steroid shot and sent home
Paid: 2753.00
I woke up having breathing problems. I went to nearby non-hospital THH office. Nurse took blood pressure and temperature. Dr came in the room and spent less than 10 minutes and stated I had sinus infection... [more]
-Bill Moore
Emergency Room Visit Cost
Mold Testing Pacific Palisades, CA
Paid: 800.00
It cost us 800. We were pleased with Knight Environmental consulting who we hired. They were very thorough. Friendly and respectful of our home.They checked everywhere in our 7000ft home and tested the air... [more]
-AMY SCHWARTZ
Mold Inspection Cost
extraction
Paid: 739.00
Had 3 extractions yesterday. The cost was 304.00 each extraction but with some kind of insurance plan you could get 30% off. The plan was 75.00 annually and came at a huge savings on the work as my final cost with the plan was 814... [more]
-Dental mess
Tooth Extraction Cost
McHenry MD - Suburban Propane
Paid: 3300.00
Just got my bill and in 5 weeks we supposedly used 356 gals. Hard to do when you are not there the entire time and you turned the thermostat to 60. They charged $.35 more per gallon then from 5 weeks ago. $3.42 per gallon... [more]
-Check your bill with Suburban
Propane Tank Cost
Laceration from stick
Paid: 25.00
Slipped and fell on a stick while running around on a hill, and recieved 2 lacerations on my right leg, one about an inch long and one about 2 inches long. Called my insurance asap (Kaiser) and they directed me to one of their Urgent Cares... [more]
-
Stitches Cost
Urinalysis was asked of me
Paid: 3920.00
This was supposed to cost $250. Total!$3,675. for a urinalysis. Not mentioned anywhere on ANY search was this required to get a card... [more]
-Nellie28
Medical Marijuana Card Cost