Search thousands of topics on CostHelper.com

BROWSE ALL TOPICS >> appliances babies & children  cars  consumer electronics health & personal care home & garden personal finance  pets  schools small business weddings
CostHelper > Sports & Fitness  > Pilates Lessons

Pilates Lessons Cost


How Much Do Pilates Lessons Cost?

 
low costGroup Lessons: $10-$30 Eachaverage costSemi-Private Lessons: $45-$80 Eachhigh costPrivate Lessons: $50-$150 Each
post E-mail post Post  

Pilates combines six concepts -- centering, control, flow, breath, precision, and concentration -- to strengthen the deep abdominal and back muscles for core strength and torso stability. The more than 500 exercises developed by Joseph Pilates to rehabilitate patients after World War I may be practiced on a simple mat or specially designed equipment. Lessons vary from group to semi private, private or at home.

Typical costs:

  • Group courses cost about $10-$30 each for a 45-60 minute low-impact mat class, depending on location and level of instructor--from teacher to senior to master. A single group mat session at The Designed Body[1] in Dallas costs $15, per class while Fitwise Pilates[2] in El Cerrito, CA, offers a small group class at $30 per session. While the body is used as resistance, some moves require the use of props like an exercise ball, weight or flex band. Group sessions using large equipment cost about $22-$100, depending on location. Apparatus may include reformers[3] , trapeze and towers[4] or chairs. Some studios require a selected number of private lessons prior to moving into a group class.
  • Dual or semi-private lessons with two to three students cost about $45-$80 each session, per person, depending on location, equipment used and level of instructor. Some studios require the completion of several private lessons, prior to advancing to semi-private lessons. The Rhode Island Pilates Studio[5] in Lincoln, RI, offers a duet class for $45 per person.
  • Private lessons typically cost $50-$150 per one-hour session, depending on the level of instructor and offer immediate feedback on postures. Students often participate in a combination of private and group classes. The Wood River YMCA[6] in Ketchum, ID, offers private lessons at $60 per hour for members and $72 for non-members.
  • Using Skype software, NetFit PT[7] personal training offers private Pilates training wherever you have internet. Courses are $30 for 30 minutes or $60 for an hour. If a group of people would like to participate, the cost is $10 per person or $40 for two or three people. Pilates DVDs cost about $7-$20, depending on number of DVDs in the set.
Related articles: Personal Trainer, Fitness Club

What should be included:
  • Training by an instructor certified through an approved course in the various levels of Pilates including equipment, anatomy and continuing education.
  • Apparatus instruction will lead the student through the proper usage of the equipment including body positions and breathing techniques for a safe class. All classes build on the individual student's ability, whether held in a group or private session.
Additional costs:
  • Small equipment costs typically include the Pilates mat, which are about $14-$42. Yoga Accessories.com[8] sells a 1/4" yoga mat at $17, while Yoga.com[9] offers a Manduka eko lite mat with a seagrass texture at $42. Small and large exercise balls[10] cost $12-$27, flex bands cost about $6-$12 and ankle or wrist weights[11] are typically $12-$15. Comfortable clothing is required. Shoes are usually not worn, although socks are required at many studios.
  • To set up a Pilates home gym, large equipment costs vary from the simple reformer bench with horizontal resistance bands at $400-$900 like the Stamina Pilates Premier XP[12] and more extensive styles that cost about $1,200-$7,000, including the Stott Pilates V2 Max Plus Reformer[13] at $6,200 with the additional vertical resistance of a tower that rises at one end and a higher platform. The trapeze[14] units include bars and resistance from multiple angles through towers that rise at each end of the bench with overhead bars costing about $1,100-$6,300, depending on manufacturer.
Discounts:
  • Some fitness centers and gyms offer Pilates classes at no additional charge on a first come, first serve basis.
  • Buying multiple classes at one time or taking advantage of introductory rates reduces the per-class rates by $3-$5.50 per class, depending on location and number of classes purchased.
Shopping for pilates lessons:
  • Find a certified instructor or youth program through the Pilates Method Alliance which carries on the traditions and programs of the founder and also certifies instructors.
  • Check out a Pilates studio in advance through the Better Business Bureau[15] .
post E-mail post Post  
CostHelper News


7 Ways to Stretch Your Reduced Food Budget
End of the year budgets are tight for everyone, especially in this economy.It's especially hard for the millions of Americans who depend on government programs like food stamps to help make ends meet. || Posted November 11 2013


7 Lesser-Known Discounts for the 50+ Crowd
As they age, members of the Baby Boomer generation don't like to admit that they're senior citizens, but they love getting discounts. It's kind of a quandary, because some of the best deals available are reduced prices for older folks. || Posted October 21 2013

‣ All CostHelper Blog Posts


What People Are Paying - Recent Comments


 

Comment On Your Experience With Pilates Lessons
 
Subject:  *
Amount Spent:  *
Number of Lessons: Teacher/Studio: 
Comments: 
Purchased:  Year: 
City:  * State:  *
 
Information about you:
Email:  * Email addresses are not displayed.
Name:  This is the name we'll display with your post.
me on this computer
*=required field.
 



External Resources:
  1.  www.thedesignedbody.com/Costs.html
  2.  www.fitwisepilates.com/prices/
  3.  www.pilates.com/BBAPP/V/store/pilates-reformers.html
  4.  www.pilates.com/BBAPP/V/store/pilates-trapeze-tower.html
  5.  www.ripilatesstudio.com/fees.html
  6.  woodriverymca.org
  7.  www.netfitpt.com/?gclid=CJbCuZCv360CFUUaQgodrjUQgQ
  8.  www.yogaaccessories.com/yoga-accessories-1-4-inch-extra-thick-deluxe-yoga-mat.html
  9.  www.yoga.com/store/
  10.  www.yogadirect.com/Fitness-Balls_c_1.html
  11.  www.yogawithweights.com/
  12.  www.google.com/products/catalog?hl=en&rlz=1R2ADFA_enUS459&q=Stamina+Pilates+Premier+XP&...
  13.  www.merrithew.com/shop/ProductDetail/ST01067_V2-Max-Plus-Reformer
  14.  teaguepilates.com/reformer_cadillac.html
  15.  www.bbb.org/
More Sports & Fitness Topics
Check Out All Costs for Sports & Fitness How Much Do Gymnastics Classes Cost? How Much Does a Treadmill Cost? How Much Do Swimming Lessons Cost?

Search Thousands of Topics on CostHelper.com

 
Today's Featured Cost Articles

About CostHelper
CostHelper is based in Silicon Valley and provides consumers with unbiased price information about thousands of goods and services. Our writers are experienced journalists who adhere to our strict editorial ethics policy.

CostHelper Community
Sinus Infections - Steroid shot and sent home
Paid: 2753.00
I woke up having breathing problems. I went to nearby non-hospital THH office. Nurse took blood pressure and temperature. Dr came in the room and spent less than 10 minutes and stated I had sinus infection... [more]
-Bill Moore
Emergency Room Visit Cost
Mold Testing Pacific Palisades, CA
Paid: 800.00
It cost us 800. We were pleased with Knight Environmental consulting who we hired. They were very thorough. Friendly and respectful of our home.They checked everywhere in our 7000ft home and tested the air... [more]
-AMY SCHWARTZ
Mold Inspection Cost
extraction
Paid: 739.00
Had 3 extractions yesterday. The cost was 304.00 each extraction but with some kind of insurance plan you could get 30% off. The plan was 75.00 annually and came at a huge savings on the work as my final cost with the plan was 814... [more]
-Dental mess
Tooth Extraction Cost
McHenry MD - Suburban Propane
Paid: 3300.00
Just got my bill and in 5 weeks we supposedly used 356 gals. Hard to do when you are not there the entire time and you turned the thermostat to 60. They charged $.35 more per gallon then from 5 weeks ago. $3.42 per gallon... [more]
-Check your bill with Suburban
Propane Tank Cost
Laceration from stick
Paid: 25.00
Slipped and fell on a stick while running around on a hill, and recieved 2 lacerations on my right leg, one about an inch long and one about 2 inches long. Called my insurance asap (Kaiser) and they directed me to one of their Urgent Cares... [more]
-
Stitches Cost
Urinalysis was asked of me
Paid: 3920.00
This was supposed to cost $250. Total!$3,675. for a urinalysis. Not mentioned anywhere on ANY search was this required to get a card... [more]
-Nellie28
Medical Marijuana Card Cost