Search thousands of topics on CostHelper.com

BROWSE ALL TOPICS >> appliances babies & children  cars  consumer electronics health & personal care home & garden personal finance  pets  schools small business weddings
CostHelper > Sports & Fitness  > Yoga Classes

Yoga Classes Cost


How Much Do Yoga Classes Cost?

 
 average costTypically: $10-$20 a class 
post E-mail post Post   Comments (5)

Yoga increases the body's balance and core strength by partnering poses with deep breathing. The combination lowers blood pressure, heart and respiratory rates and the body's level of cortisol, a hormone it produces to combat stress.

Some yoga studios also offer a popular, contemporary form of yoga called Bikram, commonly known as hot yoga, where instructors turn the heat up to 105 degrees Fahrenheit or higher.

Typical costs:

  • The average cost of single drop-in sessions at yoga studios and fitness centers across the country is $12, although some instructors in metropolitan and coastal areas charge as much as $16. Many gyms offer unlimited yoga classes to clients as part of their overall membership package.
  • Prices decrease when practitioners buy multiple sessions. Studios in California, Texas, Nebraska and North Dakota offer packages of 5 sessions for $50 to $75 and 10 sessions range from $90 to $135.
  • Some studios offer monthly bundles for a flat fee. For example, San Francisco chain Yoga Tree offers a variety of packages, including a 1-month plan for $190, which covers up to 30 classes.
Related articles: Fitness Club, Personal Trainer

What should be included:
  • Yoga classes are typically an hour long. While some studios specific classes based on the level of difficulty, most offer just a general type suitable for beginners and experienced practitioners.
  • Instructors are often certified by an accredited fitness program or specialized yoga school, but it is not required. Many studios provide mats for greater comfort and play soft, soothing music as background.
  • Sessions typically begin with stretching, followed by asanas performed in mirror image by both sides of the body to achieve balance. Instructors often customize individual classes to address specific challenges, like stretching the back or creating core abdominal strength.
  • Practitioners, sometimes called yogis, often end sessions lying on their backs, arms extended outward with palms open. This pose, called shavasana, fosters a period of still meditation that lasts 10 minutes or longer.
Additional costs:
  • Yogis can buy their own mats in a variety of colors and thickness levels. Yoga.com sells rubber and cloth mats[1] from $22 to $80, and special microfiber towels for $30 to place on top of mats for absorbing perspiration.
Shopping for yoga classes:
  • YogaFinder lists thousands of studios and fitness centers[2] that offer yoga classes in the United States and 80 other countries. Yoga.com offers a directory of studios[3] that includes information about the type, difficulty and price range of sessions.
post E-mail post Post   Comments (5)
CostHelper News


10 Key Ways to Prepare for Extreme Snow
Forecasters are predicting a true nor'easter will hit the eastern and central states with rain, thunderstorms, ice, snow and high winds over the Thanksgiving weekend. It's crucial to plan ahead, before bad weather hits. || Posted November 26 2013


10 Most Popular Cosmetic Procedures Before the Holidays
With reunions and other get-togethers scheduled during the holiday season, most people want to look their best at this time of year. For some, that means filling in those wrinkles with a bit of botox, or having a nip and tuck down here and there. || Posted November 23 2013

‣ All CostHelper Blog Posts


What People Are Paying - Recent Comments
more yoga lower the cost
Amount: $9.00 per class
Posted by: AjayP in Sunnyvale, CA.Posted: October 9th, 2013 01:10PM
Studio: cindys
as part of motivation i take a $393 for 3 month unlimited package. then my target is to take costs down to ~$9/class. and most times i see this works. but then, i only do yoga no other exercise.
Was this post helpful to you?   yes     no Report prohibited or spam
Hot Vinayasa
Amount: $10.00 per class
Posted by: a user in manhattan, NY.Posted: March 28th, 2012 08:03AM
Studio: Yoga to the people
10 dollar suggested donation. Offers vinayasa and hot yoga classes.
Was this post helpful to you?   yes     no Report prohibited or spam
Vinayasa, etc.
Amount: $15.00 per class
Posted by: eelizabeth in Lawrence, NJ.Posted: January 3rd, 2012 05:01PM
$15/class individually. $14/class if you prepay for 5 classes; $13/class if you prepay for 10 classes. Small studio in central NJ offering a variety of classes.
Was this post helpful to you?   yes     no Report prohibited or spam
Average cost of yoga 60 minute classes
Amount: $5.00 per class
Posted by: Cordelia Rose in Glenwood, NM.Posted: January 3rd, 2012 09:01AM
Studio: Glenwood Yoga
Since 2003 I have taught yoga in a rural community of 350 people in southwest New Mexico. I charge a suggested donation of $5 for a 90 minute class. I also barter classes for labyrinth maintenance. I hope this brings the average cost of yoga classes down so that more people may benefit.
Was this post helpful to you?   yes     no Report prohibited or spam
Bikram
Amount: $2.00 per class
Posted by: Recent Yoga Convert in San Jose, CA.Posted: August 25th, 2008 04:08PM
Studio: San Jose Bikram
The studio I go to has a good introductory offer of 10 consecutive days for $20 -- a lot of Bikram studios seem to have the same deal. It's a good way to find out if Bikram is right for you. There are a lot of different styles of yoga, and Bikram is only one of them. Out of the people I know who have tried Bikram, most of them have said that they didn't like it. For me, I find it a good way to start off my day with 90 minutes of meditation.

I suppose the problem is if you do find out that you like Bikram -- monthly rates go from $100 to $190, depending on which package you sign up for.
Was this post helpful to you?   yes     no Report prohibited or spam


 

Comment On Your Experience With Yoga Classes
 
Subject:  *
Amount Spent:  * per class
Studio:   
Comments: 
Purchased:  Year: 
City:  * State:  *
 
Information about you:
Email:  * Email addresses are not displayed.
Name:  This is the name we'll display with your post.
me on this computer
*=required field.
 



External Resources:
  1.  www.yoga.com/store/
  2.  www.yogafinder.com/yogaarea.cfm?yogacountry=USA
  3.  www.yoga.com/
More Sports & Fitness Topics
Check Out All Costs for Sports & Fitness How Much Does a Tent Cost? How Much Do Gymnastics Classes Cost? How Much Does a Treadmill Cost?

Search Thousands of Topics on CostHelper.com




Today's Featured Cost Articles

About CostHelper
CostHelper is based in Silicon Valley and provides consumers with unbiased price information about thousands of goods and services. Our writers are experienced journalists who adhere to our strict editorial ethics policy.

CostHelper Community
Insulation and labor of sump pump
Paid: 11000.00
My 87 year old mother was just told by Roto Rooter it would cost her 11,000 for a submersible sump pump to be instaled and connected to her city sewer... [more]
-Maryizene
Sump Pump Cost
Disposals
Paid: 265.00
$265.00 is about the going rate for a badger 5 disposal in the Cincinnati area.... [more]
-Mark45236
Garbage Disposal Cost
timing belt, water pump and thermostat
Paid: 800.00
My car over heated and the thermostat needle was fully up. They replaced the water pump, thermostat, timing belt and other old hoses once they were inside the engine...plus an oil change. in my 1998 Pathfinder. All is well after that... [more]
-CBG
Replacing a Timing Belt Cost
Dentures
Paid: 6000.00
This will be my second set of dentures. I've learned there are different types for different budgets. My first pair were premium and lasted over 25 years... [more]
-MaggieMae 368
Dentures Cost
Gift of love
Paid: 300.00
I just made my son's wedding cake. It was 4 tiers, with a rough frosting exterior. The frosting was made with real butter and whipping cream. The cake layers were baked from scratch. It cost $300 for the ingredients and supplies... [more]
-Debobo
Wedding Cake Cost
Home visit, euthanasia & communal cremation
Paid: 300.00
Our experience was very similar to Sharlene's in Anaheim. Our lab (70 lbs.) was almost 15. He was given a sedative (shot) first. We had the convertible couch bed open in the living room... [more]
-Mary K Swift
Pet Euthanasia Cost