Search thousands of topics on CostHelper

BROWSE ALL TOPICS >> babies & children  cars  consumer electronics health & personal care home & garden personal finance  pets  schools small business sports weddings
CostHelper > Sports & Fitness  > Diet Programs

Diet Programs Cost


How Much Do Diet Programs Cost?

 
low costMembership Only: $5-$47 a monthaverage costWith Food: $300-$800 a month
post Post   Comments (1)  

Diet programs that require customers to buy pre-packaged meals cost around six times more than those that simply guide dieters on what to eat but allow them to buy their own food.

Typical costs:

  • Weight Watchers, which does not require pre-packaged food, is the highest-rated overall program, according to customer reviews[1] compiled by ConsumerSearch. Weights Watchers charges around $47 per month for membership. The company encourages customers to visit local meetings[2] , saying dieters who attend regular meetings have three times more success than those who follow the diet with online support only[3] .
  • A membership to the diet clearinghouse Ediets is only $5 month, but costs go up if dieters choose a program that involves buying food. Ediets offers its own DeliciouslyYours meal plan[4] for $16 to $26 per day, which is similar to what Jenny Craig charges.
  • Slim-Fast, a popular supplement-based diet using shakes and snack bars to replace some meals, provides a free personalized nutritional program[5] when customers order products directly online. Slim-Fast granola bars cost around $6.50 for a pack of five and four shakes cost $8.49. Customers using a snack bar or shake to replace just one meal a day every week could easily spend $60 a month on supplements.
  • Jenny Craig and NutriSystem, two of the most popular programs that provide meals, cost between $300 and $350 per month for food. Jenny Craig also charges an initiation fee of $300 and a monthly program fee of around $18 for a three-month plan. If dieters sign up for longer terms, they often receive discounts on food and as much as half of their initiation fee back if they come close to reaching their diet goal.
  • NutriSystem charges around the same as Jenny Craig for meals, but does not assess a membership or start-up fee. It offers several different programs designed especially for men, women, vegetarians and diabetics.
Related articles: Fitness Club, Personal Trainer

What should be included:
  • For programs that require dieters to buy pre-packaged food, there should be three entrees per day, plus snacks and dessert delivered to your home once a month.
  • Most programs select the first month's menu to give dieters a full sampling of their selections, but after the first month, dieters get to customize their meal plans. There should be a variety of entrees, including vegetarian items and those designed for low-sugar intake.
  • Most diet programs offer free advice online or over the phone for members, and many host online support forums.
Discounts:
  • The least expensive option for dieters is to read online for free about self-guiding plans like Atkins[6] and the South Beach Diet[7] . While these companies sell food products online, dieters can follow the basic principles of these plans without buying the food.
Shopping for diet programs:
  • ConsumerSearch compares diet programs[8] based on customer reviews. BestDietForMe.com offers reviews of 60 top diets[9] .
  • Ediets hooks dieters up directly with numerous well known-programs[10] as well as more obscure diets like the Mayo Clinic Plan designed by doctors, or its own alternative to Jenny Craig[11] .
  • To find a local Jenny Craig center, check out the company's online directory[12] . Jenny Craig customers can choose between two kinds of programs[13] , which include working with diet assistants at local Jenny Craig centers or working privately from home with online and phone support.
post Post   Comments (1)  
CostHelper News


7 Ways to Stretch Your Reduced Food Budget
End of the year budgets are tight for everyone, especially in this economy.It's especially hard for the millions of Americans who depend on government programs like food stamps to help make ends meet. || Posted November 11 2013


Fix-it Favorites: Duct Tape and WD-40
My mother taught me that all home fixit-projects can be accomplished with either duct tape or WD-40. If something shouldn't move and it does, use duct tape. If something should move and it doesn't, use WD-40. || Posted September 30 2013

‣ All CostHelper Blog Posts


What People Are Paying - Recent Comments
South Beach Diet
Amount: $0.00 per month
Posted by: Robert Clayton in Conyers, GA.Posted: February 13th, 2018 11:02AM
On social security disability cannot spend every month how would that work can’t really work out i’m Also on Oxygen I need to loose my stomach fat really bad I need help!
Was this post helpful to you?   yes     no Report prohibited or spam


 

Comment On Your Experience With Diet Programs
 
Subject:  *
Amount Spent:  * per month
Comments: 
Purchased:  Year: 
City:  * State:  *
 
Information about you:
Email:  * Email addresses are not displayed.
Name:  This is the name we'll display with your post.
me on this computer
*=required field.
 



External Resources:
  1.  www.consumersearch.com/weight-loss-programs
  2.  www.weightwatchers.com/plan/mtg/index.aspx
  3.  www.weightwatchers.com/plan/www/online_01.aspx?navid=onlineaag
  4.  www.ediets.com/?media=dyours
  5.  www.slim-fast.com
  6.  www.atkins.com/Science/Nutrition-and-Exercise.aspx
  7.  www.southbeachdiet.com/diet/about
  8.  www.consumersearch.com/weight-loss-programs/compare
  9.  www.bestdietforme.com/DietReviews.htm
  10.  www.ediets.com/diet/diet-plans/
  11.  www.ediets.com/?funnel=specific&dietchoice=18
  12.  www.jennycraig.com/?Country=US
  13.  www.jennycraig.com/how-it-works/
More Sports & Fitness Topics
Check Out All Costs for Sports & Fitness How Much Does Weightlifting Equipment Cost? How Much Does a Treadmill Cost? How Much Does Skydiving Cost?

Search Thousands of Topics on CostHelper.com

 
Today's Featured Cost Articles

About CostHelper
CostHelper is based in Silicon Valley and provides consumers with unbiased price information about thousands of goods and services. Our writers are experienced journalists who adhere to our strict editorial ethics policy.

CostHelper Community
Replace Toilet Wax Ring (DIY)
Paid: 25.00
Cost could have been cheaper, but previous owners hired a plumber and contractor who didn't do the job right. So we ran into problems. The first wax ring didn't work, so we had to buy the old fashioned type... [more]
-JT Holm
Toilet Repair Cost
Plumbing totourial
Paid: 0.00
I am appalled by some of these charges myself and yes plumbers have a hard,disgusting and exhausting job and it’s not for everyone... [more]
-Caleb Domec
Plumber Cost
Ischemic stroke
Paid: 89000.00
I had a CT scan, they called helicopter to transfer to trauma hospital in Atlanta, but neurosurgeon there said the stroke is is I n a deep area, and would be too dangerously to remove the clot surgically... [more]
-Marie-Jose
Stroke Treatment Cost
Connective tissue graft
Paid: 1300.00
Had to get a connective tissue graft for three of my teeth on my lower left and likely will need a few more done down the road (genetics). The procedure took about an hour and was pain-free... [more]
-
Gum Tissue Graft Cost
Alaska propane pricing 2020
Paid: 130.71
No contract price is $3.87 x 32.8 gallons + $3.81 fee = delivered remote Cooper Landing Alaska. New contract renewal $1.91/gallon for delivery plus propane cost which I need to check on... [more]
-Keith Mantey
Propane Cost
Funeral
Paid: 160.00
Can somebody contact me... [more]
-Terrance Samuel
Releasing Doves Cost